Prevencija i suvremeni pristup liječenja raka grlića materice

Rak grlića materice je zloćudna bolest koja kada se otkrije u uznapredovalom stadiju odnosi mnoge živote. Nastaje nekontrolisanim rastom ćelija vrata materice. Uz pretpostavku da se tumorska masa razvija iz jedne maligne ćelije, tumorska masa nakon 30-40 dioba zauzima 1 cm³, a sljedećih deset dioba već 1 kg. Proces se u početku odvija sporo, maligne ćelije nastaju iz premalignih – atipičnih ćelija koje prvo promijene mali dio epitela i ako se proces ne zaustavlja, atipične ćelije zauzimaju cijeli epitel, probijaju bazalnu membranu i invazivno rastu zahvatajući cijeli grlić, prelazeći na matericu, vaginu i okolno tkivo, infiltrirajući u mokraćni mjehur, debelo crijevo, sve do koštanog dijela male zdjelice, dijelova metastaze. Tada više nema povratka i bolest se završava smrtnim ishodom.

Od premalignih promjena na grliću do pravog invazivnog raka grlića materice prođe više godina i ima se dovoljno vremena učiniti dijagnostičke procedure i zaustaviti bolest na vrijeme. Cilj je iz mase zdravih žena – screening metodama izdvojiti potencijalno bolesne i liječiti ih na vrijeme.

Rak grlića materice zauzima visoko mjesto u učestalosti, odmah iza raka dojke. Svake godine se u svijetu otkrije 500.000 oboljelih i do 250.000 umre.

Najčešće obolijevaju žene između 30 i 55 godina, mada se ta granica spušta i ispod 30. Najčešća smrtnost je kod žena između 50 i 60 godina kada se najčešće ne kontrolišu. Uzrok nastanka raka grlića materice nije u potpunosti poznat. Pretpostavlja se da ulogu igraju virusi, infekcije, pušenje, sociodemografski i imjenski faktori. Kao faktori rizika se navode: stupanje u spolne odnose rano, prije sedamnaeste godine kada je epitel genitalnog trakta nezreo i podložniji upalnim promjenama, mijenjanje partnera i partnerki, spolno prenosive bolesti kao što su Chlamidia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Hemophylus vaginalis.

HPV (Humani papiloma virus) infekcije zauzimaju danas glavno mjesto uzroka nastanka raka grlića materice i to sojevi virusa 16, 18, 31, 33, 35. Njemački znanstvenik Harald zur Hansen je 2008. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu za istraživanje raka grlića materice i uloge virusa HPV u nastanku te bolesti.

HPV virus se prenosi spolnim putem i svaka spolno aktivna žena je izložena tom riziku. Treba napomenuti da svaka žena koja ima izolovan HPV virus visoko rizične grupe ne obolijeva od raka. Jake odbrambene snage organizma virus drže pod kontrolom ili ga eliminišu. Pad imuniteta zbog oboljenja, stresa, uzimanja imunosupresiva povisuje rizik od raka grlića materice. Pušenje dvostruko povisuje rizik za ovo oboljenje, uzimanje oralnih kontraceptiva takođe povisuje rizik.

U početku rak grlića materice ne daje nikakve simptome. Kasnije se javljaju krvarenje nakon snošaja, neuredna oskudna krvarenja nevezano o ciklusu, iscjedak poput ispranog mesa. Kako bolest napreduje simptomatologija je sve bogatija, krvarenje je jača. Čak jaka obilna i bez bolova i bolesti su jači, pacijentice rapidno slabi, gubi na kilaži, javljana se anemije i na kraju je prikovana za postelju.

Dijagnoza bolesti se postavlja ginekološkim pregledom, PAPA testom, kolposkopijom, biopsijom i kiretažom cervikalnog kanala (uzimanje tkiva grlića materice za patohistološki pregled). Jedina sigurna dijagnoza raka grlića materice je biopsija i PHD verifikacija.

Dodatne pretrage:

Ultrazvuk male zdjelice, magnetna rezonanca male zdjelice, cistoskopija, rektoskopija kojima se određuje stadij bolesti.

Terapija zavisi od stadijuma bolesti:

Najvažnije je otkriti i liječiti predklinički karcinom, odnosno promjene na ćelijama koje još nisu karcinom, ali bi mogle biti ako se ne liječe.

Promjene na grliću u smislu lakih displazija se liječe antibiotskom terapijom prema uzročniku i antibiogramu. Mogu se liječiti termokoagulacijom, krioterapijom, laserom.

Displazije težeg stepena i karcinom in situ se liječe operativno lupeksicijom ili konizacijom, gdje se odstrani bolesni dio grlića do u zdravo.

Uznapredovali stadij raka grlića materice se liječi zavisnosti od stadija. Stadij I se liječi radikalnom Wertheimovom operacijom, a inoperabilni slučajevi se liječe radioterapijom, rjeđe kemoterapijom. Infasturni slučajevi se liječe palijativno.

Prevencija raka grlića materice:

Prevencija raka grlića materice je za pojedinca i za društvo najbolja i najisplativija. Treba raditi na zdravstvenom prosvećivanju. Poučiti mlade žene da imaju uredan seksualni život, a o higijeni, redovne ginekološke preglede, upotrebu kondoma kod rizičnih skupina. HPV tipizaciju se izdvajaju i prate žene koje imaju rizik za nastanak raka grlića materice. U nekim zemljama je uvedena vakcinacija HPV visokorizičnim sojevima 9 – 29 god. pa čak i dječaka. „Kao glavni i siguran način prevencije raka grlića materice je redovan ginekološki pregled i uzimanje brisa koji se uzima sa kanala grlića materice – takozvani Papanikolau test. Međunarodna citološka akademija preporučuje godišnje uzimanje briseva svim spolno aktivnim ženama bez obzira na dob.“

X