Rak dojke je vodeći rak kod žena iznad 50 godina, a sada se ta granica spušta na mlađe žene. Tačan uzrok se ne zna. Istina leži u složenoj interakciji genetike i faktora okoline. Česte mutacije na genima blokiraju imunološki odgovor, ćelije brže rastu, dijele i nastaje tumorsko tkivo.
U porodicama gdje je majka, sestra, kćer obolila od raka povećava se rizik i za oboljavanje ostalih članova. 5-10% raka dojke povezan je sa mutacijama gena koje se javljaju kroz generacije u porodici.
Zato se vrši testiranja na BRCA1 i BRCA2 gdje se otkrivaju žene sa rizikom za rak dojke i intezivno prate, preventivno operiraju, medikamentozno liječe. Rizične skupine su i žene koje su menstruaciju dobilje prije 12 godine, kasna menupauza, žene koje su kasno rodile, koje nisu rađale, koje su debele i sa gustim žljezdanim tkivom. Prevencija ima najvažniju ulogu u ranom otkrivanju raka dojke. Tumor koji se otkrije u veličini od 1cm i adekvatno liječi,
petogodišnje preživljavanje je iznad 98%. Za to se treba i tome težiti.
Svaka žena sa i bez rizičnog faktora može oboliti od raka dojke, svaka žena neovisno na godine može doći na pregled, uraditi ultrazvuk i mamografiju.
Rizične skupine žena trebaju otići na prvi ultrazvuk što prije. Trudnice takođe trebaju raditi ultrazvuk dojki. Prevencija podrazumjeva pregled na oko zdravih žena, onih koja nema tegoba. Na pregled se trebaju javiti ODMAH i žene koje osjete bol u dojkama, koje imaju promjenu veličine, asimetriju dojki, koje su nešto napipale, promjene u boji kože dojke,zadebljanja kože, nabrana koža dojke kao narandža, svrab, promjene na bradavici-ama,
uvlačenje ili krvava sekrecija.
Svaka posjeta ginekologu treba podrazumjevati i pregled dojki i ultrazvučni pregled. Pretraga nije bolna, prevazići strah i uraditi pregled.
Obavezno prevazići strah kada nešto napipate pa odlažete napraviti pregled. Vjerujte čekanje sve komplikuje, sve poskupljuje a može se platiti i životom.